Znaczny wzrost zainteresowania sztuką najnowszą w światach pozaartystycznych w Polsce sprawia, że nasz niewielki rynek obfituje w coraz to nowe wydarzenia o charakterze targowym i aukcyjnym. Miłośnicy rękodzieła odwiedzają nie tylko eventy organizowane przez inicjatywy oddolne jak na przykład akademickie targi sztuki studenckiej, lokalne aukcje świąteczne czy charytatywne, ale co ważne pragną takowe organizować. Wiadomym jest, że czołowym i prestiżowym targowym wydarzeniem są Warszawskie Targi Sztuki powstałe z inicjatywy Domu Aukcyjnego Rempex. Jednak z końcem roku 2018 pojawiły się także inne, nowe pomysły na inwestowanie w sztukę. Warto wspomnieć chociażby Grudniowe Targi Sztuki SZRON odbywające się przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie zbierające galerie ważne dla polskiej sztuki najnowszej.
Zauważyliśmy, że polski rynek zdaje się kontynuować światowe tendencje silnie podkreślane przez badaczy rynku globalnego. Już nie raz wspominaliśmy o tym, że większość aukcji zawieranych przez kolekcjonerów w 2018 roku, nie przekraczała pięciu tysięcy dolarów. Ewa Mierzejewska oraz Lena Szwed-Strużyńska postanowiły wpisać się w to zjawisko i stworzyły Targi Sztuki Dostępnej. Niepodważalnym warunkiem jest fakt, że wystawione prace nie mogą przekroczyć kwoty 5000 zł. Dzięki temu nie tylko profesjonalni, ale również młodzi kolekcjonerzy oraz artystyczni entuzjaści będą mogli wzbogacić swoją kolekcję o nowe wartościowe dzieła sztuki. Stwarzając możliwość nabywczą “dobrej sztuki dla każdego”, pomysłodawczynie doskonale wpisują się w doraźne potrzeby naszego rynku.
“Dobra sztuka dla każdego” jest mottem pierwszej edycji Targów Sztuki Dostępnej - pierwszych w Polsce, profesjonalnych targów sztuki współczesnej z limitem cenowym. Odbędą się one w dniach 2-3 marca 2019 przy ulicy Młocińskiej 5/7. W przestrzeni targowej znajdą się prace reprezentujące bardzo różne media: malarstwo, grafika, fotografia, rzeźba, tkanina artystyczna i porcelana. Celem organizatorek wydarzenia jest uczynienie sztuki współczesnej bardziej “dostępną” dla osób zainteresowanych oraz nigdy nie zajmujących się kolekcjonowaniem. Odbiorcy mogą spodziewać się interesujących wydarzeń towarzyszących takich jak chociażby spotkania edukacyjne prowadzone przez ekspertów i artystów. Poprzez promowanie sztuki współczesnej dobrej i niedrogiej, wprowadzanie jej do polskich wnętrz i pomaganie w jej zrozumieniu, potrzeba otaczania się arcydziełem może stawać się coraz silniejsza.
Strona internetowa: http://www.targisztukidostepnej.pl/
Patroni medialni: Rynek i Sztuka, Auxioner.com, Dobre Wnętrze, M jak mieszkanie, Urzadzamy.pl, Weranda
Paulina Brelińska, Żaneta Wańczyk
Reprodukcja: Igor Veter, Miąższ , dzięki uprzejmości NEY Gallery.