W ostatnim tegorocznym wpisie eksperckim platformy Auxioner.com, publikujemy kilka najistotniejszych podpowiedzi dotyczących wyboru oferty aukcyjnej. Każdy kolekcjoner, cieszący się zakupionymi przez Internet dziełami sztuki, w praktyce spotkał się z uczuciem zwątpienia we własną intuicję czy zagubienia w najnowszych trendach. Co pomaga zwalczyć niepewności, z którymi musi zmierzyć się współczesny miłośnik rękodzieła podczas tworzenia prywatnej kolekcji?
Okazuje się, że brak możliwości zobaczenia dzieł sztuki w rzeczywistości, potęguje obawy związane z ich faktycznym wyglądem. Wychodząc naprzeciw niepokojom, wiele internetowych platform stosuje zasadę indywidualnego consultingu z ekspertami przez telefon. Przed dokonaniem transakcji, klient może zwrócić się do takiej osoby z prośbą o dodatkowe informacje. Jeżeli dom aukcyjny, czy galeria online nie podała informacji takich jak: obecność podpisu autora na dziele sztuki, wymiar dzieła, analiza proweniencji - warto o to zapytać i nie unikać kontaktu z osobami, które znają się na rzeczy. Mimo wspomnianych udogodnień sugeruje się również skupić się na gromadzeniu informacji we własnym zakresie. Doświadczanie sztuki na swoich warunkach pozwala na większą swobodę funkcjonowania w rynkowym obiegu tak ciekawych osobowości jak prywatni kolekcjonerzy. Przeważnie posiadają oni uargumentowany powód do inwestowania w sztukę i nie jest to bynajmniej tylko i wyłącznie kwestia lokowania kapitału.
Platformy śledzące aktualne trendy w sztuce
Każdy współczesny kolekcjoner powinien monitorować informacje o aktualnych trendach w sztuce. Polecamy platformy skoncentrowanie nie tyle na samych sztukach wizualnych, co kulturze w ogóle. Bardzo często dzieje się tak, że poszczególne dziedziny sektora kreatywnego, wzajemnie na siebie oddziałują i wspierają swoje poczynania. Wśród ciekawszych portali śledzących najnowsze kierunki należałoby wymienić te związane z przemysłem modowym jak topowy www.vogue.pl, rynkiem muzycznym jak np. www.example.pl czy łączące design, teatr, literaturę i sztukę np. Kultura i Sztuka. Kolejnym portalem zrzeszającym przede wszystkim grupę kolekcjonerów jest magazyn Rynek i Sztuka.
Internetowe narzędzia
O sposobach wspomagających kolekcjonowanie, pisaliśmy już w artykule “Cyfrowe narzędzia dla kolekcjonerów” na blogu Auxioner.com. Warto jednak dodać, że nieustanna digitalizacja i postęp technologiczny dynamizują rozwój coraz to nowych i udoskonalonych narzędzi. Dzięki zagranicznej platformie artfacts.net, możemy na przykład śledzić rozwój karier artystów początkujących oraz tych uznanych w świecie sztuki. Dzięki aplikacjom i specjalistycznym portalom, mamy szansę świadomie poruszać się po globalnym rynku i tym samym tworzyć wartościową kolekcję.