Ostatni kwartał roku jest dla świata sztuki czasem podsumowań. Wiele instytucji realizuje wówczas interaktywne dokumenty zawierające niezbędne statystyki i raporty (zarówno wewnętrzne jak i ogólnodostępne). Umieszczone informacje pomagają zdiagnozować aktualny stan wydarzeń dziejących się w obrębie lokalnych światów sztuki i globalnego art worldu. Jednym z najlepiej uporządkowanych sprawozdań jest ,,The Art Market 2018”, który przygotowała Dr Clare McAndrew wraz z Art Economics. Poniżej umieszczono kilka istotnych faktów z tego obszernego materiału. Okazuje się, że kwestia aukcji internetowych zajmuje istotne miejsce w rankingach, a ich twórcy stale monitorują zarówno zaangażowanie potencjalnych klientów internetowych aukcji jak i najważniejsze portale z taką usługą.
1
Sondaż Dr Clare McAndrew wskazuje na fakt, że ponad jednomilionowe kwoty zakupu dzieł sztuki stanowią zaledwie 1% ogółu transakcji światowych. Najbardziej powszechną ceną są te nie przekraczające 5000 USD.
10
Największa grupa kolekcjonerów dzieł sztuki w Europie znajduje się w Niemczech. Stanowią oni 10% procent europejskiego rynku sztuki. Równie istotną rolę dla tej części świata pełnią nabywcy z Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii.
20
Z Raportu An Art Basel & UBS Report 2018 wynika, że Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości rynkiem sztuki na świecie i stanowi on 20% globalnego rynku sztuki. W 2017 roku pierwsze miejsce w rankingu zajęły Stany Zjednoczone wraz z 42 procentami. Równie istotną rolę odgrywał rynek chiński, który stanowił 21% całości “art worldu”.
27
Sztuki wizualne stanowiły 27% zakupów dzieł luksusowych w 2017 roku. Największą popularnością cieszy się w dalszym wypadku biżuteria, klejnoty oraz zegarki (62%).
40
Okazuje się, że w ostatnim czasie, domy aukcyjne światowej klasy osiągnęły o 40% większą sprzedaż dzieł sztuki przez Internet niż w poprzednich latach. Oznacza to, że aukcje online są obecnie bardzo aktualnym źródłem informacji dla kolekcjonerów, którzy preferują wygodny sposób pozyskiwania nowych prac. 41 to natomiast procent nowych odwiedzających platformy oferujące licytacje za pomocą portali.
50:50
Mówiąc o globalnym rynku, należy podkreślić, że w ciągu ostatniej dekady, wskaźnik sprzedaży dealerskiej i aukcyjnej wahał się na poziomie 50:50. Sektor aukcyjny miał tendencję do wykazywania większego udziału w sprzedaży na bardziej prężnych rynkach światowych. Wskaźnik ten różni się znacznie w zależności od kraju i sektora.
Research: Paulina Brelińska